Telsizlerin Görüşme Alanı

Lisanslı el telsizlerinin çıkış gücü 5 watt, lisanssız telsizlerin çıkış gücü 0,5 watt olup ve bu seviyeler bütün telsizlerde standarttır.

Lisanslı telsizlerin bir çoğu açık alan da 10-15 km ye varan çekim mesafesine sahip olması ve ruhsat izni ile kullanıldıkları için , bu iki ayrıntı  kullanıcıları büyük ölçüde aldatmaktadır.Çünkü telsiz her ne kadar lisanslı dahi olsa çekim mesafesi çevre koşullarına bağlı olarak değişiklik gösterir.

Örneğin: bir binanın -3. katından 25.kata görüşmeye çalışırsanız, muhtemelen görüşmeyecektir.Çünkü telsizin görüşme mesafesini genişleten röle sistemi alt yapısı olmadığından telsiziniz lisanssız telsizlerle aynı görevi yapacaktır fakat telsizinize özel frekans yüklendiğinden, çevreden lisanssız telsiz gibi karışma olmayacaktır.

Lisanslı ve dijital telsizlerde analog telsizlere oranla daha geniş alanda görüşme sağlanırken, ses daha net ve anlaşılır iletilmektedir. Özellikle gürültülü ortamlarda ses karşı tarafa pürüzsüz iletilmekte, arkada gelen herhangi bir seste duyulmamaktadır.

Adetli Lisanssız telsiz alımlarında yetkili bayiye mutlaka nerede, ne kadar büyüklükte bir alanda kullanacağınız iletmeli , net bir sonuca ulaşılamıyor ise mutlaka alanda deneme yapılarak telsiz alımı gerçekleştirilmelidir. Aksi taktirde ileri ki günlerde   problem çıkar ve telsizleri tekrar değiştirmeniz gerekebilmektedir. Örneğin 35 katlı bir binanın  inşaat şantiyesinde  henüz 5.katta iken lisanssız telsiz kullanmaya başlarsanız ,  katlar yükseldiğinde telsiz çekmeyecek ve sizin için yeni bir maliyet doğacaktır. Bunun önüne geçmek için ilgili telsiz firmasını ile detayları konuşmayı kesinlikle ihmal etmemelisiniz.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir